#1 2009-04-06 19:01:40

Gosia_789

Moderator

9821788
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-03-29
Posty: 173
Punktów :   
WWW

Diwali

Gdy Rama zwyciężył demna Rawanę, powrócił do Ajodhji i został jej królem. Światła lampek oliwnych zapalanych podczas święta Diwali mają symbolicznie oświetlać drogę powrotną Ramy oraz upamiętniać jego zwycięstwo nad złem.

http://news.bbc.co.uk/media/images/42224000/jpg/_42224866_gal_6.jpg


Inny mit przypominany podczas tego święta opowiada o tym, jak Wisznu pojawił się na ziemi pod postacią karła i trzema krokami objął w posiadanie wszechświat. Tym samym pokonał demona Balego. Mimo, że zesłał go do świata podziemi, pozwolił mu jednak raz w roku powracać na ziemię i zapalać miliony lampek, które swoją jasnością rozświetlają ludzkie umysły.

http://www.mibazaar.com/uploaded_images/diwali.jpg


Ze względu na uwolnienie przez Wisznu bogini Lakszmi (więzionej przez Balego), to święto jest poświęcone także jej. Pokonanie zła symbolizuje rozpoczęcie nowego, dobrego etapu życia, dlatego Diwali jest obchodzone przez większość Hindusów jako Nowy Rok. Domy i miejsca pracy są wówczas porządkowane i dekorowane, a nawet odnawiane. Z tej okazji Hindusi kupują nowe ubrania, biorą tradycyjną kąpiel w oleju, a przed wejściem do domu i na jego progu isypują z kolorowego proszku rangoli i kolam - rysunki o skomplikowanych motywach geometrycznych i kwiatowych przynoszące szczęście i pomyślność. Jest to dobry czas na zawarcie małżeństwa i rozpoczęcie nowego projektu w pracy.

http://www.zeenews.com/Img/2008/10/27/DiwaliSwastika.jpg


Diwali trwa pięć dni. Pierwszy upływa na przygotowaniach do świąt. Drugi upamiętnia zwycięstwo Kryszny nad demonem Narakasurą, zaś najważniejszy, trzeci dzień poświęcony jest Lakszmi. Bogini szczęścia zapraszana jest do domów, pali się na jej cześć tysiące lampek, które jednocześnie chronią przed ciemnością, śmiercią i nieszczęściem. Czwartego dnia przygotowuje się świąteczne jedzenie, zaś figurki bogów w świątyniach są rytualnie obmywane w mleku i przystrajane w bogato zdobione szaty. Bogom składa się w darze jedzenie, dziękując im w ten sposób za bogactwo natury i pożywienie. Piąty, ostatni dzień jest świętem braci i sióstr.

http://www.su-web.nottingham.ac.uk/%7Ehindu/images/diwali2.jpg


Diwali jest szczególnie lubiane przez dzieci, gdyż jest to także święto słodyczy. Ofiarowuje się je najbliższym, sąsiadom i przyjaciołom.


http://s3.directupload.net/images/user/090807/bvtiqhs8.gif  http://s12b.directupload.net/images/user/090807/xydxgm4j.gif  http://s12.directupload.net/images/user/090807/8rzsj3yb.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.swinka-team.pun.pl www.najlepszamuza.pun.pl www.rpgx.pun.pl www.nwk.pun.pl www.srk-madhuri.pun.pl